Детальна інформація

Власник: Іван Паньків «Явір»

На початку травня 1950 р. «Цьвочок» (Осип Дяків) прибув у Миколаївські ліси на зустріч із боївкою «Явора». За ним полювали давно. Почалася велика облава. Повстанці вирішили пройти в околиці Рудник. Треба було перейти дорогу Стільсько-Розділ. Попереду йшов стрілець Іван Шух «Вихор», 1922 р. народження, родом із Розвадова. Він першим побачив засідку облавників і відкрив вогонь.

Під час перестрілки його було вбито. Решта повстанців відступили у ліс. Стрілець Івась перевів Цьвочка через ліс до Березини, де вони перечекали облаву. До речі, Івась навіть не знав хто такий Цьвочок.

Боївка «Явора», з яким ще були «Іскра», «Осип» і кіль-ка інших стрільців, відійшла в глибину лісу і знайшла притулок у криївці «Крука» на схилі гори поблизу потічка. Криївка була влаштована так, що всередині неї протікав потічок. ЯВІР спитав у Янкевича чи є в криївці якісь харчі. Той відповів, що в іншій криївці є мішок сухарів і їх можна принести. У ніч з 3 на 4травня стрільці Борис і Ромко сходили в Ілів і принесли сухарі. Явір залишився у криївці, а Янкевич із своїми хлопцями повернувся до Ілова. Коли закінчилася облава, Степан Янкевич пішов до великої криївки. Зсередини було чути нудотний запах крові та пороху. Степан зрозумів, що побратими загинули.

На місці загибелі героїв зведено невеличку капличку за проектом архітектора Андрія Величка та будівничого Омеляна Іваніва стараннями громади Миколаївщини неподалік криївки, що знаходилась між с. Ілів та с. Малехів. Саме тут 4 травня 1950 року загинув останній сотник Української повстанської армії, член Львівсько-го проводу ОУН Іван Паньків, псевдо «Явір» з вісьмома своїми бойовими побратимами: Федівим Іваном «Іскра», Яримовичем Семеном «Сянько», Звоздою Федіром «Баша», Бринь Романом «Ромко», Борисовським Володи-миром «Борисом», Піланом Михайлом «Осипом», Шухом Іваном «Вихрем» та невідомим стрільцем на псевдо «Кучер».

Живим було схоплено Кельнера Мирона, «Остапа», якого за зраду «Совєтам» було страчено 28 жовтня 1951 року в Стрию.

«Матеріали статті дозволяється використати відповідно до ліцензії Creative Commons Attribution/Share-Alike»